ניוזלטר מס` 26 עבודה עם חומרים פעילים

 

 

 

 

הכנת תכשירים פעילים במכון הקוסמטי –

                    האמנות והמדע של ערבוב חומרים

 

 

 

 מאת: רונית שגב, Bsc, MA

 

לקוחותינו הרבות מציבות בפנינו אתגר טיפולי לא קטן. כל אחת היא עולם ומלואו – סוג עור שונה, גוון, רגישות, גנטיקה ייחודית, הציפיות שלה מהטיפול, הרגלי החיים שלה ועוד. במצב אידיאלי – היינו רוצות להתאים לכל אתת את הקרם הייחודי המתאים רק לה. במציאות, ישנו מספר סופי של קרמים העומד לרשותנו. מסתבר, כי ניתן להרחיב מאד את האפשרויות הקיימות באמצעות שימוש בשילובי חומרים.

 

כולנו חשנו מדי פעם, שאילו הייתה לנו מעבדה קוסמטית משלנו, היינו מכינות את הקרם האידיאלי, או כמה קרמים כאלה, בהתאם למטרה. קרמים המכילים בדיוק את חומרי ההרגעה שאנו מאמינות בהם, בשילוב עם כמה ויטמינים שהיינו רוצות ואולי גם פפטיד ייחודי למיצוק או חומר נוגד-אקנה. יש לנו מגוון מטרות טיפוליות בחיי העבודה, ולמעשה כל לקוח הוא עולם ומלואו. פעמים רבות היינו רוצים להתאים לו בדיוק את התכשיר "שלו", מתוך היכרות עם עורו וידיעה של – "למה העור זקוק כרגע".  לעיתים יש לנו במכון מגוון תכשירים של מגוון חברות, אבל אם נחשוב על כך בכנות – אנו לא ממש יודעים מה יש בהם. מהם המרכיבים הפעילים, באיזה ריכוז הם קיימים שם (ומהו הריכוז הנדרש ממרכיב זה כדי לקבל פעילות). אנו עובדים באופן אוטומטי על פי ההנחיות שקיבלנו בהדרכה, ולא יודעים אילו שימושים נוספים יכולנו לעשות בקרם כיוון שאנו לא באמת מכירים אותו. פעמים רבות אנו יכולים לעשות שימושים נוספים וטובים בקרמים – גם מעבר להתווייה הרגילה שלהם. אנו לא תמיד יודעים כיצד להתאים אותו לסוגים שונים של הבעייה שעבורה הוא נועד, כיצד נתמרן איתו כשהנסיבות מכתיבות זאת.

 

התאמה אישית לעור

 

הרצון שלנו "לקלוע למטרה" הוא מובן כיום, יותר מתמיד. לקוחותינו מצפות כיום לתוצאות, ולא רק לטיפול מפנק. הסטנדרטים שעל פיהם שופטים אותנו עלו, והכניסה של רופאים לעולם האסתטיקה, כולל קרמים רבים שהם מציעים, מכריחה אותנו להתמקצע יותר. להציע דברים שונים, שלא מוצעים ע"י הרופא. אחת הדרכים להציע יותר היא לענות במדוייק על מגוון רחב של מצבי עור, רחב בהרבה ממה שיכולנו עד כה. זה מצריך ידע, הבנה של התנהגות העור ושל חומרים פעילים, וגישה יצירתית לפתרון בעיות.

ערבובי חומרים יכולים ללבוש צורות שונות. זה יכול להיות הוספת שמן צמחי  בעל תכונות רצויות לנו (למשל: שמן זרעי ענבים, שמן נר הלילה, שמן אבוקדו, שמן גזר, שמן חוחובה ועוד) לקרם לחות מוכן. השמן יכול להסמיך ולהעשיר קרם בעל מרקם קל, ולתת מהתכונות שלו – בהתאם לשמן הייחודי. אם נשתמש באריזת מכון של קרם לחות פשוט, ולשם נוסיף שמן צמחי, נוכל לקבל קרם לחות מותאם אישית. לקרם כזה ניתן, כמובן, להוסיף מרכיבים נוספים כדוגמת אלה שנזכיר בהמשך. שמן צמחי בשילוב קרם לחות פשוט או ג`ל יכול לשמש לעיסוי. ניתן, כמובן, להשתמש בו לעיסוי גם בפני עצמו וללא ערבובים. שמנים צמחיים הם בחלקם זולים ביותר, ובעלי תכונות חשובות לעור – עליהן ניתן ללמוד בקלות ממידע הזמין באינטרנט. ערבוב נוסף הוא של שמנים אתריים בקרמי נשא – כל קרם לחות. שמנים אתריים מופקים בתהליך הנקרא "זיקוק", הם ריחניים ונדיפים, בעלי חדירות גבוהה. תכונותיהם מגוונות, לחלק גדול מהם יש תכונה אנטיספטית (נוגדת זיהום) – למעשה הם מסייעים לצמח עצמו להתגונן כנגד מזיקים. ישנה המלצה כללית לא לשלבם בטיפול בעור העובר תהליכי קילוף ולא לשלבם בקרמים מקלפים. באופן כללי כדאי לפעול על פי ההמלצה, אם כי יש לדעת ששמנים אתריים מסוימים הנם בטוחים ולא מגרים גם בעור העובר קלוף (כמו למשל לבנדר). עבור רובנו, הידע על השמנים ה"בטוחים" והפחות בטוחים בהקשר הזה – איננו בהישג יד, ולכן כדאי לפעול על פי ההמלצה.

 

מגוון של יתרונות

 

יצרנים שונים מציעים לנו כיום תרכיזים של חומרים, אותם ניתן להוסיף לקרם מוכן. הוספת תרכיז לקרם מוכן יכולה לתרום רבות לעבודתנו, בתנאי שאנו יודעים כיצד לעשות זאת נכון. הקרם אותו הכנו בשיטה זאת הוא טרי, ברוב המקרים זול (ומאפשר מרווח יפה בעת מכירתו), אנו שולטים באופן מלא על מה שהוא מכיל כיוון שאנו עצמנו הוספנו את החומר הפעיל, הוא מותאם במדוייק לצרכי עור הלקוחה – כך בנינו אותו. ובעיקר: אם שמנו בו את התוספים הנכונים – הוא פותר בעיות שאף קרם מוכן, הנמצא על מדפינו במכון, איננו פותר. הוא קרם חדש וייחודי, שנבנה לפתרון הבעייה הייחודית של הלקוחה. האם אכן ניתן להגיע לפתרונות כאלה מדוייקים? כל עוד נעבוד על פי הכללים הידועים של שילובי חומרים, נוכל לתת פתרונות חכמים, למגוון מצבי עור, ולחולל שינוי אמיתי בעור. הכנת תכשיר פעיל היא דבר פשוט, יחסית. בחלק מהמקרים לא נצטרך להשקיע מחשבה רבה ובחלק נצטרך להיזכר בכמה תכונות של חומרים ולהיות יצירתיים. בכל מקרה, ככל שנבין את הנושא יותר לעומק וככל שנפעיל יותר יצירתיות – נוכל להשיג תוצאות טובות יותר. ניתן לשלב חומרים פעילים גם בטיפול המכון עצמו, ולא רק בתכשירים לשימוש הביתי. ב"החדרות ויטמינים", ניתן להכין בעצמנו את תרכובת הויטמינים במקום לרכוש אמפולות יקרות או תרכיזים שונים שאיננו יודעות את תכולתם. גם חומרים נוספים, הכלולים בפרוטוקול הטיפול, ניתן להחליף בחומרים זולים וזמינים – כל עוד ברור לנו מה תפקידו של אותו שלב בפרוטוקול הטיפול. אם תפקיד השלב הוא "הרגעה", נוכל לייצר בעצמנו פתרון להרגעה. נשוחח על הכללים העיקריים בעבודה עם חומרים פעילים.

 

אופן השילוב

 

כדי להנות מיתרונותיהם של מרכיבים פעילים, עלינו  לשלב אותם בריכוז הנכון בתוך קרם-נשא. למעשה כל קרם פעיל הוא ברובו קרם נשא (האמולסיה שבתוכה שולב המרכיב/המרכיבים) ומיעוטו – המרכיב/ים הפעיל/ים. כך זה אמור להיות. האם קרם עם "1.5% מרכיבים פעילים" פחות טוב מקרם עם "35% מרכיבים פעילים"? לא בהכרח. רטינול הוא מרכיב עוצמתי, עם פעילות מגוונת וברוכה על העור, שבריכוז 1.5% נותן שינוי נראה לעין במראה. קרם המכיל "רק" אותו יהיה קרם פעיל ביותר. ויכול להיות קרם עם 35% מרכיבים פעילים, כיוון ששולב בו מרכיב מרגיע כלשהו, מרכיב הפועל אך ורק אם שמים 35% ממנו. זהו קרם הרגעה, שישנם קרמי הרגעה טובים ממנו אף בריכוז 1% חומרים פעילים, כיוון שהם מכילים חומר מרגיע שמספיק ממנו 1%. וישנם כאלה. קל מאד ללכת לאיבוד בשלל המשפטים המפתים אודות ריכוזים. אבל יש לזכור את הכלל הבא: לכל חומר ישנו הריכוז בו הוא פעיל. אצל חלקם זהו טווח של ריכוזים, צר או רחב. בחלקם יספיק ריכוז נמוך ביותר לקבלת פעילות, ובחלקם יש צורך בריכוז גבוה. בכל מקרה- כדי להשפיע על העור – יש להשתמש בריכוז הנכון ולא בזה שלפי דעתנו יהיה "נדיב מספיק" או מרשים. מי ש"מנחש" ריכוזים, ייאלץ לנחש את התוצאות... הריכוז הנכון עבור כל מרכיב נמצא לאחר עשרות מחקרים מדעיים, והוא זמין לכל כימאי המבקש לדעת זאת. יש עוד לדעת, כי בחומרים מסויימים – אין הרבה משמעות לריכוז מדוייק. למשל – חומצה היילורונית, סקוולאן, שמנים צמחיים נוספים, תרכיז אלוורה.  ניתן למרוח את כל אלה ישירות על העור, או לערבב בריכוזים אלה או אחרים בקרמים. לעומת זאת, בחומרים בהם כן ידוע הריכוז התרפויטי (המרפא) – יש לעבוד על פיו במידה ורוצים להגיע לאותן תוצאות שהתקבלו במחקרים.

בתור נשאים, ניתן להשתמש ב : אמולסיה (קרם לחות, למשל), בג`ל, בשמן צמחי, ואפילו במים. לכל אחד היתרונות והחסרונות שלו. אמולסיה תאפשר חדירה טובה של החומרים הפעילים, יותר מג`ל וממים. בשמן ניתן להמיס רק מרכיבים מסיסי שומן, והוא לא יתאים לכל סוג עור. מים הנם פחות נוחים לעבודה, אם כי לעיתים נרצה להכין מי פנים משלנו. להחדרת ויטמינים במכון, לקרם בהתאמה אישית ללקוחה – כדאי להשתמש באמולסיה. גם סרום יכול לשמש כבסיס.

 

על מה נקפיד בשילובי חומרים

 

ראשית, עלינו לדעת לגבי כל חומר פעיל – מהי השפעתו במריחה על העור. לחומרים מסוימים יש יותר מהשפעה אחת. עלינו לדעת באיזה ריכוז/ים הוא פעיל. עלינו להחליט מה ברצוננו להשיג בעור, ומכאן למעשה להחליט באיזה חומר, או חומרים, נרצה להשתמש. כיצד נדע איזו כמות מהתרכיז יש להוסיף?  אם, למשל, בידינו ויטמין E טהור – 100% ויטמין E. אם אנו יודעים כי נחוץ ממנו 1%, ובידינו אריזת 100 מ"ל קרם, אנו יודעים כי עלינו לשים 1 מ"ל ויטמין E – 1 אחוז. אם היו בידינו 50 מ"ל קרם, כדי להגיע לריכוז 1% היה עלינו לשים 1/2 מ"ל ויטמין E. כאשר החומרים הפעילים (התרכיזים) שברשותנו הם בריכוז 100%, החישוב קל. במידה והתרכיז שבידינו איננו בריכוז 100%, עלינו לדעת בדיוק איזה ריכוז יש מהחומר הפעיל בתוך כלל התרכיז, או התמצית. תיתכן תמצית שמכילה מגוון ויטמינים בתוכה, כל אחד בריכוז אחר, או ויטמין אחד, בריכוז כלשהו. כל עוד נדע בדיוק מה הריכוז של כל ויטמין – נוכל לדאוג שבתכשיר שהכנו – תהיה הכמות הנכונה. אחרת – המדובר בניחוש, וכפי שאמרתי – גם את התוצאה ניאלץ לנחש...  נסתכל לדוגמה בטבלה המופיעה בצד. כל תרכיז אותו אנו רוכשות – יכתיב לנו כמות שונה להוספה, בהתאם לתרכיז עצמו: האם הוא 100%, 70%, 50% או פחות. אם עבדנו עם ויטמין שפעיל בריכוז  5%, אזי:  להכנת 50 מ"ל קרם נשתמש ב-2.5 מ"ל תרכיז שריכוזו ההתחלתי הוא 100%. אם הריכוז ההתחלתי הוא 50%, נצטרך להוסיף 5 מ"ל, אם הריכוז ההתחלתי הוא 25% נוסיף 10 מ"ל וכו`. אילו ה"תרכיז" היה עם 5% בלבד – יכולנו לתת אותו כפי שהוא, כמוצר. אילו "טפטפנו" אותו לתוך קרם לא היינו משיגים בכך כלום, כיוון שכמות הויטמין שתהיה בקרם בטלה בשישים

 

עבור מרכיב שפעיל בריכוז 5%:

ריכוז החומר הפעיל בתמצית

כמות להוספה עבור 50 מ"ל קרם

100%

2.5 מ"ל

50%

5 מ"ל

25%

10 מ"ל

10%

25 מ"ל

5%

50 מ"ל

(או לתת את התרכיז עצמו כמוצר.)

 

המלצות נוספות

כדאי להקפיד עם כללים נוספים בעת העבודה עם חומרים פעילים: ראשית, לא להוסיף יותר מדיי סוגים לאותו התכשיר. בפרט אם המדובר בתכשיר לשימוש הביתי. יש סיכוי שהם יגיבו זה עם זה בקרם, או יתחרו זה עם זה על חדירה/פעילות. כדאי להסתפק ב-3 או 4 סוגים לתכשיר, בכדי לתת לכל אחד להתבטא. יוצא מן הכלל של כלל זה הוא נוגדי חמצון – שדווקא עובדים בסינרגיה טובה זה עם זה. יש לזכור שאין מרכיב שטוב עבור כולן, יש הבדלים בביוכימיה של העור בין מטופלת למטופלת. לכן, אם מרכיב "טוב" לא עבד עבור לקוחה, נשתמש באלה שכן טובים עבורה ונתעד את הכל בכרטיסה האישי. תמיד אפשר לנסות מרכיב אחד או שניים וכמות קטנה (נניח 10 מ"ל או 20 מ"ל), כדי ללמוד את עורה. עלינו לתשאל אותה וללמוד את כל הנתונים החשובים של עורה, לרבות הרגלי החיים שלה, עישון, רמת חשיפה לשמש, תכשירים אחרים אותם היא מורחת (האם היא משתמשת ברטין A? במשחת קליגמן? תרופות-? קרמים שקנתה ועשויים להכיל חומצות/מרכיבים שחשוב לדעת עליהם?). יש לזכור, כי בשימוש במכון – נניח בתרכובת שהכנו ל"החדרת ויטמינים" – יש לשים בתרכובת את הויטמינים בכמות בה הם פעילים. לא לטפטף את התמצית ישירות על העור, שהרי הויטמין איננו פעיל ב-100% אלא באחוז כלשהו מכלל הנשא. זכרו לא להשתמש במכשירים המחממים את העור ל"החדרת" הויטמינים או כל עיסוי מעליהם.  ויטמינים (וכן חומצות שומן ומרכיבים פעילים נוספים) רגישים לחום ומתפרקים בנוכחותו. הבשורות הטובות הן, כי אין צורך לחמם עם מכשיר כדי להחדיר ויטמינים וחומצות שומן, הם בגודל מספיק קטן כדי לחדור באמצעות העיסוי הידני. וזה גם יותר נעים...

שילובי חומרים יכולים לאפשר לכן לחולל באמצעות מספר קטן מאד של תכשירים – מגוון גדול ביותר של השפעות. ככל שתדענה יותר, תצטרכנה לקנות פחות ותוכלנה לייצר יותר פתרונות טובים ומדוייקים.

 

 

<   נושא קודם    לנושא הבא >