ניוזלטר מס` 56 סוגיות בטיפול באקנה ובפוסט-אקנה

 

 

 

 

 

סוגיות בטיפול באקנה ובפוסט-אקנה

 

 


 

 

הטיפול באקנה עשוי להיראות לחלקנו מורכב ומאתגר. מצבי האקנה מגוונים ושונים זה מזה. לכל מטופל הנסיבות המיוחדות שלו. ולעיתים האקנה מעורב עם כתמים וצלקות.  במה מתחילים? כיצד נבנה פרוטוקול טיפול ממוקד ומדויק, לתוצאה מהירה? וכיצד נשמור על התוצאות?


ההצלחה שלנו בטיפול באקנה מתחילה ומסתיימת בידע. הידע הנכון יוביל אותנו לאבחון מדויק של מצב העור, לבניית תוכנית טיפול הנכונה לנקודת הזמן הזאת ולשינוי שלה כל העת בהתאם לצורך. ותמיד יהיה צורך בשינוי. בטיפול הנכון העור כל הזמן משתנה, ולמצב העור החדש יהיה נכון להתאים תוכנית טיפול שונה. הטיפול המודרני באקנה לא שם את כובד המשקל על ניקוז והתערבות ידנית במכון, אלא בעיקר על "הראש": על הבנה נכונה והתאמה נכונה של מרכיבים פעילים לשימוש הביתי. מקרי אקנה רבים, כולל קשים ביותר, טופלו בהצלחה ללא כל מגע יד או עם מגע יד מינימלי. ישנם גם מקרים שניקוז יכול להחמיר את מצב העור, למשל - כשהעור מודלק ומגורה. במקרים אחרים, המגע אולי לא יזיק אך לא הכרחי. עם התנהלות נכונה בטיפול הביתי, הנגעים יתרפאו באמצעות המרכיבים הפעילים בריכוז הנכון למקרה.


בשיחה הנוכחית, אצא מנקודת הנחה שיש ברשותנו מידע בסיסי על הסיבות לאקנה, אבחון הסוגים השונים וידע בסיסי על מרכיבים פעילים. אעלה כאן כמה סוגיות שכיחות מהפרקטיקה בשטח, כפי שעולה משאלות שאתן מפנות אליי.


אקנה המשולב עם פוסט אקנה


מטופלים רבים סבלו מזה חודשים או שנים מאקנה בטרם הגיעו אלינו לראשונה. כשהם מגיעים, אנו מתרשמות מפצעים פעילים, חלקם ממש טריים, וכן מכתמים שהותירו פצעים שהיו בעבר וצלקות שנותרו גם הן מפצעים ישנים. אחדד כאן, שב"כתמים" כוונתי היא לכתמים ממש, כלומר כתמים חומים המכילים מלנין (פיגמנטציה) ולא סימנים אדומים. בסימנים האדומים נכון להשתמש במילה "סימנים" במקום כתמים - הם אינם מכילים מלנין. הם שרידים של דלקת שהיתה. בבהירי העור לרוב הם ידהו ולא יוותר כתם חום. בכהי עור, או באנשים פיגמנטטיביים, פצעי אקנה יותירו בסבירות גבוהה כתמים העשויים מלנין. ועליהם הדיון הנוכחי. ובמקרה שלנו - הלקוח מוטרד משלושת המצבים הלא אסתטיים: פצעים, כתמים, צלקות. גם אנחנו כמובן מוטרדות ורוצות שיפור בכל החזיתות. במה נתחיל לטפל? האם ניתן מרכיבים מקלפים ומדכאי מלנין לכתים החומים, בד בבד עם חומרים טיפוליים לאקנה וגם טיפול המכוון לצלקות? ברור, כי אם ננסה לעשות זאת הלקוח יצטרך למרוח תכשירים רבים מדיי, הטיפול יהיה מורכב וחלק מהמרכיבים גם לא ייטיב עם הפצעים הפעילים. כשהטיפול מורכב ומרובה פעולות, המטופל גם יתקשה לעמוד בהנחיות שלנו ויאבד סבלנות. מומלץ מאד לעשות, כבר עם הגעת הלקוח, תיאום ציפיות. להסביר לו, כי עם כל האמפתיה למצבו, אי אפשר לטפל בכל מה שלא אסתטי - כבר בהתחלה. ושיש לבנות סדר עבודה הגיוני, קלינית, שיסייע לנו לשפר בזמן הקצר ביותר את מראה העור. מהו סדר העבודה ההגיוני?  אנו מתחילים עם טיפול הממוקד לאקנה. טיפול שיאזן את הפרשת החלב ויסדיר את התקרנות העור, בד"כ הטיפול יכלול גם מרכיב/ים אנטי חיידקיים. מרכיב פעיל שעושה את שלושת הנ"ל הוא החומצה האזלאית. מרכיבים שעושים את השניים הראשונים הם הרטינואידים. חשוב להגיע לעור מאוזן ולהפחתה  מהירה של הנגעים. אם נמקד טיפול לכתמים מבלי שהבאנו לאיזון העור, נצטרך כל הזמן "לרדוף" אחר כתמים חדשים שהם תוצאה של פצעים חדשים שצצים כיוון שהעור לא מאוזן. כנ"ל אם נמקד טיפול לצלקות מבלי שהעור מאוזן ובמצב בו יוצאים פצעים חדשים וגורמים לצלקות חדשות. אנו צריכים קודם כל להביא למצב שלא יוצאים נגעים חדשים או שיוצאים מעט מאד פצעים ורק אז להתחיל להכניס לפרוטוקול הטיפול הביתי מרכיבים (וימי טיפול) שממוקדים למטרות האחרות: צלקות, כתמים. ככל שהפצעים עוברים ובקושי יוצאים חדשים, נוריד ימי טיפול עם המרכיבים הממוקדים לפצעים. נשאיר למשל שלושה ימי טיפול שבועיים עם חומצה אזלאית (לפצעים) וניתן 4 ימי טיפול שבועיים לכתמים/צלקות. בהמשך, עם עוד ריפוי ואיזון, 2 ימי טיפול לפצעים ושאר הימים בשבוע - לכתמים/צלקות, וכן הלאה לשנות את המשקלים בתוכנית הטיפול בהתאם לשינוי המשקל של הבעיות בעור: פצעים מול צלקות/כתמים. כל כנ"ל מקבל משנה חשיבות ככל שגוון העור של הלקוח הוא כהה יותר. כיוון שפצעים חדשים יגרמו לכתמים חדשים, ובולטים, ואיזון מהיר של העור יחסוך לנו טיפול בכתמים רבים בהמשך.

 


 

בתמונה: מטופלת שהגיעה עם פצעים, כתמים שנותרו מפצעים קודמים וחטטים.

הקוסמטיקאית: מרוות מועלם מקליניקה CMC בנהריה.

 

ישנה סיבה נוספת להתחלת הטיפול בפצעים: הם בד"כ הנושא היותר מטריד אסתטית ויותר בולט. כשהפצעים מתרפאים פתאום הופכות הצלקות לבולטות מאד, בעוד שבעבר המטופל בקושי הבחין בהן כי תשומת הלב הופנתה באופן טבעי לפצעים. כשהמטופל רואה, כי הבעייה הבולטת והמטרידה ביותר שלו הולכת ונעלמת, שביעות רצונו מאיתנו עולה, האמון שלו בנו גובר, הוא ישתף פעולה באדיקות כי הוא מבין שאנו מובילות אותו לאן שרצה להגיע ומכאן הטיפול יזרום בקלות רבה יותר אל עבר שיפור נוסף במראה העור.


כשיש קומדונים מרובים וגם נגעים


לפעמים המטופל מגיע עם קומדונים בלבד. ללא פצעים. הטיפול כאן קל יחסית - מקלף על בסיס חומצות אלפא, או אלפא+בתא בריכוזים שסביב 12%-16% לשימוש ביתי וביצוע ניקוז במכון. לעיתים יש רק פצעים בלי קומדונים. במקרים כאלה, אגב, לא חייבים לבצע ניקוז כלל - מרכיבים נכונים לטיפול ביתי יביאו לריפוי יפה ולעיתים מהיר מאד. ויש מקרים, בהם ישנו ריבוי פצעים וגם ריבוי קומדונים. המרכיבים שטובים לקומדונים (חומצות הידרוקסי) אינם המענה לפצעים, ולהיפך: המרכיבים שיאזנו את העור ויטפלו בפצעים הם לא המענה האידיאלי לקומדונים. אז עם מה נתחיל?  אפשר לאמץ כאן שתי גישות, שתיהן טובות. הראשונה - מתן 3/4 ימי טיפול בשבוע לפצעים, עם מרכיב/ים המתאים לכך,  ועוד 3/4 ימי טיפול שבועיים לקומדונים. כמה ימים? בהתאם למשקלים, או לפרופורציות, בין הקומדונים לפצעים. הגישה השנייה והמועדפת בעיניי, היא למקד את כל ימי הטיפול, כבר בהתחלה, לפצעים. עם הגעת הלקוח, הוא מוטרד הרבה יותר מהפצעים מאשר מהקומדונים - הם בולטים אסתטית ומשפיעים על מצב רוחו ועל מראהו הכללי. והמשמעות של "יותר ימי טיפול" לפצעים היא התקדמות מהירה יותר ושיפור מהיר יותר. גם שביעות רצונו מאיתנו תגדל, האמון שלו בנו יגבר ושיתוף הפעולה שלו יהיה מלא. ככל שנביא לריפוי בנגעים, וכמותם תרד, אפשר להכניס בהדרגה ימי טיפול שבועיים לקומדונים (במקום ימי טיפול לפצעים): יום אחד בשבוע, בהמשך יומיים, שלושה, וכן הלאה ככל שכמות הפצעים מתמעטת והעור מאוזן.  בנקודה מסויימת, נגיע למצב של יום בשבוע ואח"כ יום בשבועיים כטיפול לפצעים ושאר הימים - לקומדונים. אל תחששו להתמקד בהתחלה בפצעים בלבד, זה לא נכון ש"מקומדונים שלא טופלו יתפתחו פצעים". פצעים מתפתחים כמעט תמיד כפצעים ולא כקומדון שהשתנה.


כשהאקנה עבר


האם לאחר שאחרון הפצעים נרפא, תם הטיפול באקנה? התשובה היא, שתמיד עם השגת עור נקי מפצעים יהיה טיפול משמר. העובדה שהנגע האחרון כבר מאחורינו איננה אומרת שטבע העור השתנה. זה כן אומר שנתנו טיפול נכון, עם מרכיבים נכונים, ובגלל הטיפול העור רגוע כעת. אבל במידה ונפסיק לגמרי את השימוש בחומרים בנקודה הזאת, עלולים לצוץ פצעים חדשים. עם חלוף האקנה, ניתן ללקוח שלנו טיפול משמר. כשאומרים "טיפול משמר" תמיד מתכוונים לתדירות נמוכה יותר של שימוש, ולמינונים נמוכים יותר. למשל: שני ימי טיפול בשבוע עם חצי מהמינון ששימש לטיפול עצמו; אח"כ יום אחד טיפול בשבוע עם חצי מינון; אח"כ יום טיפול בשבועיים... במהלך כל תקופת השימור הלקוח יגיע אלינו לביקורות. אם הוא גר רחוק או שלא נוח להגיע, אפשר לבצע את הביקורת באמצעות צילומים ברורים שישלח אלינו. בעידן הדיגיטלי, אנו נהנים מאפשרויות מצויינות לעשות ביקורת מרחוק על מצב העור. בנקודות הביקורת, אנו מחליטים האם להמשיך להוריד מינונים של הטיפול המשמר (נוריד מינון אם העור  מאוזן ולא יוצאים נגעים חדשים) , האם להשאיר את המינון הנוכחי לעוד זמן מה או שמא להעלות מינון כי יצאו נגעים. רק אם העור מאוזן לגמרי, הטיפול המשמר יילך ויפחת עד לנקודה שננחה את הלקוח על הפסקת שימוש בחומרים. וכמובן לעדכן אותנו על כל שינוי קל במצב העור, במידה ויהיה. בטיפול המשמר באקנה, אין מקום למרכיבים אנטי חיידקיים. מרכיבים כאלה נחוצים באקנה פעיל, ואין להם משמעות כשלא קיים כבר זיהום חיידקי. לעומת זאת, מרכיבים מאזני הפרשת סבום ומקלפים - להם יש מקום בטיפול המשמר.
האם יש מקום לטיפול משמר גם לאחר שסיימנו טיפול בקומדוניקה? אכן כן. על פי אותם עקרונות: הפחתת ימי טיפול בהדרגה, כשהעור כבר ללא קומדונים, ונקודות ביקורת בהן נחליט מה יהיה השימוש בחומרים בהמשך הדרך.


פוסט אקנה אדום ודלקתי


לעיתים, עם חלוף האקנה, אנו מקבלים מצב של סימנים אדומים רבים שחלקם נראים "מודלקים". זהו איננו אקנה, אבל מצב בו הסימנים שנותרו הם מאד אדומים, לעיתים גוון של בורדו/סגול, העור נראה רגיש והמצב בכללותו נראה רחוק מהחלמה ושיקום. זה בולט במיוחד בגווני העור הבהירים. 

 

 

בתמונה: מצב של סימנים אדומים מאד לאחר אקנה - מצב מודלק.

 

הטיפול הכללי בסימנים אדומים הוא שימוש בחומצות הידרוקסי. סימנים אלה אמנם דוהים עם הזמן, אך חומצות מזרזות את התהליך. במקרים ה"רגישים" והמגורים הללו, מומלץ ראשית להשתמש במרכיבים מרגיעים, עוד בטרם השימוש בחומצות. להוריד את רמת האדמומיות ורק אז להתחיל בהדרגה שימוש בריכוז עדין של חומצות. למשל, יומיים בשבוע, אח"כ שלושה, בריכוז העדין ביותר, ותוך כדי שימוש במרכיבים מרגיעים. אילו היינו מתחילים מיידית להשתמש מדי יום במקלף ביתי עוצמתי, טיפול כזה יכול היה לגרום להתפרצות של אקנה עקב הסטרס שגרמנו לעור.

 

שיתוף המטופל בתוכנית הטיפול


רבות מאיתנו מקבלות את הלקוח במאור פנים והרבה אמפתיה, מאבחנות נכון את המצב ונותנות מרכיבים מתאימים והנחיות נכונות למקרה, רק ש...  מבחינת המטופל - הוא קיבל "דף הוראות" שלא אומר לו כלום. הוא יודע מה  למרוח בבוקר ומה בערב. אבל לא - מדוע. מה בעצם עושה כל מוצר, למה קיבל אותו, למה חשוב להקפיד על X או על Y... הוא בהרגשה ובחוויה שלו מבצע פקודות. שלא הבין את ההיגיון שלהן, אבל עליו להניח שהמטפלת שלו כן. מתוך שיחות רבות עם קוסמטיקאיות מצליחות, וגם מניסיון שלי אישית מתקופה בה קיבלתי מטופלים, אוכל לשתף אתכן שלקוחות מבינים יפה. הם גם מאד שמחים לקבל הסברים. הסבר יכול להיות ציורי ופשוט: "הקומדונים נובעים מסתימה בצינורות שדרכם יוצא החלב - השומן - החוצה. ממש בעיית אינסטלציה.  ואז, אנחנו צריכים כאן פותח צינורות. החומצות האלפא הידרוקסי הן כמו פותח-סתימות, כמו סנו אנטי קאלק... הן מקלפות תאים שסותמים את מעבר השומן החוצה. ואז, כשאתה מורח אותן כל ערב, המעברים של החלב יהיו פתוחים יותר. יהיה לי קל יותר לנקז את הקומדונים במכון, אני אספיק יותר במסגרת הטיפול כך שתצטרך להגיע אליי פחות פעמים, הטיפול הרבה פחות יציק לך, יהיו לך פחות סימנים אדומים... ובהמשך ייצאו לך פחות ופחות קומדונים. כי הצינורות לא יהיו סתומים". הלקוח יבין מדוע עליו לרכוש את התכשיר המקלף לשימוש הביתי, ולמרוח אותו מדי ערב. הוא ישתף פעולה. הוא יהיה כל כולו בתוך הטיפול, מעורב, הוא יבין מדוע גם כשעורו יהיה נקי מקומדונים יהיה עליו להשתמש במינון משמר לעוד תקופת מה ואף יעשה זאת. אם תנחו אותו לגבי זהירות מהשמש בתקופת השימוש, והוא יבין גם למה, הוא אכן יישמר מהשמש. או יעדכן שהוא לא יכול להימנע מהשמש ותחליטו יחד מתי הוא כן יוכל לקבל תכשיר פעיל - בכל מקרה הוא יבין את המשמעות. כשתסבירו לו מדוע בהתחלה הוא קיבל יותר ימי טיפול לפצעים, ומדוע בהמשך מחליפים כמה ימי טיפול שבועיים בטיפול לצלקות, הוא יבין. והוא כבר ישאל אתכן כעבור חודשיים, בביקור אצלכן, "נכון שעכשיו תיתני לי יותר ימים עם החומצות ופחות עם החומר לפצעים, כי כבר כמעט אין לי פצעים?"... הלקוחות שלנו, כולל הצעירים, מבינים היטב את ההסברים וזה גם מאד מעניין אותם - אחרי הכל זהו העור שלהם... הנוער כיום מתמודד עם חומרי לימוד קשים ומורכבים בבית הספר, שלעומתם עקרונות הטיפול באקנה כבר לא מהווים אתגר אינטלקטואלי כזה גדול... עם הסבר פשוט, הם יהיו "עמוק" בתוך הטיפול, מגוייסים, לעיתים אף נלהבים (כיוון שעורם משתפר) ועם אמון רב בנו, הקוסמטיקאיות. ועל השפעת האמונה על ריפוי - אין צורך להכביר מילים.. כולנו מכירים את מה שגם עולם הרפואה מכיר שנים: אמונה כשעצמה מהווה אמצעי ריפוי משמעותי.

 

 

 

< נושא קודם   לנושא הבא >