ניוזלטר מס` 61 היבטים מתקדמים בטיפול באקנה


 

 

 

 

היבטים מתקדמים בטיפול באקנה

 

 


האקנה מתבטא במגוון גדול מאד מצבים. כל אחד מהם מכתיב טיפול שונה ומותאם אישית. ואם לא די בכך, לכל מטופל ישנם מאפיינים גנטיים יחודיים, הרגלים ושגרת חשיפה לשמש. תוכנית הטיפול דומה לביגוד הנתפר במדוייק למידותיו של המטופל, אך בשונה מביגוד - התכנית הזאת תשתנה כל העת. כיצד נבצע אבחון נכון, וכיצד נדייק את הטיפול?


מאת: רונית שגב, Bsc, MA


המילה "אקנה" מהווה כותרת למצבי עור רבים ומגוונים, שכל אחד מכתיב לנו טיפול אחר. המגוון של מצבים הוא רב, ובהתאם לכך - השוני בין תוכנית טיפול אחת לאחרת. גם אם מספר מטופלים שלנו יקבלו את אותם התכשירים, עדיין יקבל כל אחד הנחיות עבודה שונות ואישיות בהתאם למצבו. אחד יתחיל את הטיפול בהדרגה, ואחר מדי יום; אחד ישתמש במוצרים בסדר מסוים ושני בסדר אחר; יהיו מי שימהלו תכשיר כזה או אחר עם קרם לחות כדי להקטין את הגירוי ויהיו כאלה שלא, יהיו כאלה שימרחו אזור מסוים בלבד בעור ואחרים - שימרחו אזור אחר או את כל הפנים, ועוד ועוד הבדלים. כל פרוטוקול טיפול "נתפר" למידותיו, או להתנהגות עורו של הלקוח והוא משתנה כל הזמן בהתאם להשתנות העור ולהתקדמות הטיפול. כדי להצליח בטיפול באקנה עלינו לגייס את כל ההבנה, האינטואיציה הטיפולית והיצירתיות שלנו.


נדבר על כמה מתוך הסוגיות הרבות והמעניינות בטיפול באקנה. הראשונה שבהן, היא התשאול הראשוני ואיסוף הנתונים החשובים לקביעת הטיפול.


תשאול ואיסוף נתונים


בנקודה הזאת, של המפגש הראשוני עם הלקוח, עלינו לדלות ממנו מידע חיוני וכן להתבונן בתמונת האקנה הנגלית לעינינו. ראשית, ההתבוננות במצב העור: *האם העור מגורה/מודלק?  במידה וכן, נתחיל את הטיפול עם מרכיבים מרגיעים ונוגדי דלקת, ונימנע מלתת מקלפים או תכשירים מגרים בשלב זה, כדי לא להחמיר את המצב. * האם העור מיובש? במידה וכן, ננחה את המטופל למרוח לחות קלה כעשר דקות בטרם השימוש בתכשיר פעיל לאקנה. ניקח בחשבון שמצב של דה-הידרציה (רמת לחות נמוכה בקרנית) יכולה להחמיר אקנה, להאיט ריפוי ולהפריע לספיגת החומרים הפעילים. אנו יודעים גם כי לקוחות עשויים להגיע עם עור רווי אך לפתח דה-הידרציה תוך כדי הטיפול והשימוש בתכשירים מקלפים. נהיה עירניות לרמת הלחות בעור גם לאורך התקדמות הטיפול. * על איזה סוג אקנה מדובר? זוהי שאלת מפתח. אקנה במבוגרים? אקנה שטחי בצעירים מאד, בעלי עור עדין, גילאי 10-13? עם קומדונים או ללא? הרבה קומדונים ומעט פפולות? מעט קומדונים והרבה פפולות/פוסטולות? נגעים עמוקים, בינוניים או שטחיים? באילו מאזורי הפנים הם מרוכזים? האם קיים גם בגב/כתפים? ישבן? האם רק קומדוניקה? שומנים תת עוריים? חררה? תמונת האקנה הנוכחית וסוגו הם המפתח לקביעת תוכנית הטיפול. במסגרת הזאת לא נוכל להתייחס לכל מצב ולטיפול המדוייק עבורו, אך כל תמונת אקנה מכתיבה טיפול אחר. בהמשך ניגע בשניים מהמצבים.  * מה הפיצפטריק? את החומרים הטיפוליים לאקנה נתאים גם לגוון העור. בנוסף, בבעלי עור מאד כהה - פיצפטריק 5-6 נקפיד לא ליצור מצבים טראומטיים, כמו ניקוז קומדונים ללא הכנת העור עם מקלפים, להימנע מלדקור ולתת דגש על סיום הטיפול באקנה בהקדם גם אם יש בנוסף לאקנה כתמים וצלקות שמצריכים טיפול. כלומר, כל עוד יש אקנה פעיל נתמקד בו ולא בכתמים או בחטטים. זאת כיוון שכל עוד העור לא יאוזן וייצר פפולות/פוסטולות, אנו נצטרך כל הזמן להתמודד עם כתמים חדשים שנוצרו עקב הפצעים החדשים. איזון מהיר של העור יסיים את הופעתם של כתמים חדשים ויאפשר לנו להמשיך את הטיפול על עור רגוע יותר, עם התמקדות בפוסט אקנה.


שאלות שנשאל את הלקוח:


* מה הוותק של האקנה? מצב חדש? מתי התפרץ והאם ידוע אירוע שקדם לכך? למשל - הפסקת גלולות? סטרס כלשהו/שינוי בתזונה או בגורם אחר? כמובן שאקנה לא חייב לקרות עקב אירוע, לרוב זה לא באמת המצב. אך אם כן ניתן לקשר אותו לגורם שהשתנה אזי ניקח את הגורם הזה בחשבון. האם היו החמרות/הפוגות? מה היה המהלך עד כה?  * האם ניסה המטופל תכשירים בעבר, אילו תכשירים ואיך הגיב אליהם? התשובות לשאלות האלה יכולות לתת לנו אינדיקציה לגבי מרכיבים שהעור הגיב אליהם טוב מבחינת ריפוי, או לחליפין לא הגיב אליהם כלל, וכן אינדיקציה לגבי רגישות העור, למשל - אם הגיב בגירוי משמעותי לרטין A בריכוז 0.025% אנו ניקח בחשבון אפשרות של עור רגיש - או למרכיב המסוים הזה או רגיש כללית. האם התמיד בטיפול? התשובה לשאלה זאת נותנת לנו אינדיקציה לרמת שיתוף הפעולה שניתן לצפות לה כעת, ואם אנו רואים שלא היה עד כה שיתוף פעולה מלא עלינו ליצור אותו כעת, בשיחה עם המטופל. האם קיים ברשותו תכשיר בו הוא משתמש בימים אלה לטיפול באקנה - במרשם רופא או ממקור אחר? ישנם תכשירים או תרופות שיכולים להשתלב היטב בטיפול שנתאים ללקוח, למשל: אם הוא משתמש במשחה אנטיביוטית, נוכל להסתמך על פעילותה האנטי חיידקית ונוגדת הדלקת, ולהתמקד במרכיבים משלנו (תכשיר שניתן ללקוח) שיאזנו הפרשת שומן ויהוו גורם קרטוליטי, מה שהאנטיביוטיקה לא עושה. * מה רמת החשיפה של המטופל לשמש? התשובה לכך תקבע אילו חומרים ואיזו תדירות שימוש נתווה עם המקלפים. * האם מושפע האקנה במטופל הזה מהתזונה שלו? אילו מאכלים מחמירים אצלו את האקנה? פעמים רבות יידעו המטופלים לספר על סוגי מזון שקשורים אצלם לאקנה. הופעת הפצעים לאחר המאכלים הללו היא לרוב מהירה. הקשר בין אקנה לתזונה כבר בוסס במחקרים מדעיים וקליניים. דוגמאות נפוצות: מאכלי חלב וגבינות שמנות, גלידה, ממתקים ומזונות עתירי סוכר, שוקולד. * האם המטופל מחטט בפצעים? אנו נרצה להסביר את החשיבות של הפסקת החיטוט כדי להתקדם מהר יותר עם הטיפול ולהימנע מצלקות.


הפנים כפאזל


כאשר מורחים קרם לחות, סרום, מקדם הגנה ועוד - אנו מורחים באופן טבעי את כל אזורי הפנים, ולעיתים גם את הצואר והמחשוף. שכבה אחידה, פעם עד פעמיים ביום. המצב משתנה כאשר אנו מטפלים באקנה. העור האקנתי לא תמיד מתנהג בצורה אחידה בכל אזורי הפנים - יכולים להיות אצל המטופל אזורים "שקטים" ומאוזנים ואזורים פעילים. גם רמת הפעילות משתנה, החל מפצעים "פה ושם" לעיתים רחוקות, דרך פצעים מדי פעם ועד להופעה קבועה ובלתי פוסקת של פצעים. וכמובן שישנם המצבים של אקנה בגב, כתפיים וישבן - אצל חלק מהמטופלים. הפיזור והתמונה של האקנה משתנים ממטופל למטופל. אצל אחד נוכל למצוא ריכוז של קומדונים במצח ומעט בלחיים, בעוד שהסנטר והלסתות מאופיינים בפוסטולות; אצל אחד ישנם פצעים רק בסנטר ושאר אזורי הפנים נקיים וחלקים; יהיה מי שהפצעים מרוכזים אצלו רק במצח או בעיקר במצח, עם או ללא קומדוניקה; בחלק מהלקוחות  נמצא "פצע פה ופצע שם" - גדולים ובולטים או קטנים, יהיו מקרים בהם הגב מעורב וכאלה שהאקנה נמצא כמעט אך ורק בגב או בישבן. ואלה הם רק חלק מהמצבים. בנושא של פיזור הנגעים, ארצה להדגיש 3 נקודות: א. התמונה הנגלית לנו בביקור הראשון לעומת המצב השוטף. ב. הטיפול השונה במצבי קומדוניקה ובמצבי פפולות/פוסטולות. ג. הטיפול כפאזל.


א. התמונה לעומת התהליך. אם, נניח, בביקור אצלנו אנו רואים פפולות הממוקדות באזור הסנטר בלבד. זוהי תמונת המצב הראשונית. הטיפול הנכון הוא ממוקד לאזור הפעיל, ואם יש אזורי פנים שקטים ומאוזנים - אין צורך לערב אותם בטיפול. זהו בזבוז של חומר, סרבול עבור המטופל ולעיתים גירוי או יובש באזורי עור נרחבים, בהם לא היה נחוץ טיפול כלל. מצד שני, אנו לא יכולים להסתפק במראה עיניים ועלינו לתשאל את המטופל: האם אזורי העור שכעת נראים לנו נקיים מאקנה, הם שקטים כל הזמן, כלומר מאוזנים? או שמא יש הופעה של פצעים גם באזורים אלה מדי פעם? היכן ובאיזו תדירות? על פי התשובות לשאלות אלה נוכל לקבוע תוכנית טיפול, שבה האזור הפעיל יטופל ברמה יומיומית (או אחת ליומיים) ואילו האזורים הפחות פעילים - פעם/פעמיים בשבוע - תלוי ברמת הפעילות שלהם, לפי התשאול של הלקוח. אזורים שאינם פעילים כלל, ניתן לא לכלול בטיפול.


ב. המרכיבים שיעילים לטיפול בקומדוניקה - חומצות אלפא ובתא הידרוקסי, אינם המרכיבים הנכונים לטיפול באקנה (בפפולות ופוסטולות נתמקד במרכיבים מאזנים, כלומר חומרים המקטינים יצור חלב ומסדירים את התקרנות העור). שימוש במרכיבים שיעילים לקומדונים על אזורי פפולות ופוסטולות יכול להחמיר את המצב, ושימוש במרכיבים היעילים לפצעים לא ייתן מענה מספק עבור קומדוניקה. ומה אם יש על אותם אזורים גם פפולות ופוסטולות וגם קומדוניקה? המלצתי היא להתחיל מאיזון העור והטיפול בפפולות/פוסטולות, ולהתאים מרכיבים שיעילים ומדויקים למטרה הזאת. כך נביא לאיזון מהיר של העור, נפתור את הבעייה המטרידה יותר אסתטית, נשיג גם שביעות רצון רבה של המטופל ונימנע מגירוי יתר של העור.


ג.  ישנן פעמים, בהם באותו מטופל - אזורי עור מסוימים מאופיינים רק בקומדונים (או בעיקר) ואחרים רק בפפולות/פוסטולות. כאן, נוכל לתת לו לאזורים השונים תכשירים שונים ולהנחות אותו למרוח אותם בהתאם לתמונת המצב. לדוגמה: אם המצח מאופיין בקומדוניקה, נמרח רק באזור זה תכשיר המתאים לטיפול בקומדונים, ועל הסנטר והלסתות (אם מאופיינים בפפולות/פוסטולות)  תכשיר המתאים לפצעי האקנה. טיפול כזה יהיה מהיר ומדויק, ועשוי להביא לתוצאות טובות בפרק זמן קצר.


שימור תוצאות הטיפול


גם לאחר שהפצע האחרון עבר והעור חלק - איננו יכולים להתייחס לעור כאל עור מאוזן. האקנה נרפא הודות להתערבות שלנו - לטיפול. הוא לא בהכרח שינה את טבעו. בתום הרוטינה הטיפולית, ועל עור ללא פצעים, יתחיל טיפול משמר. מטרת הטיפול המשמר היא להמשיך ולשמור על איזון ולמנוע הופעת פצעים חדשים. תדירות השימוש בחומרים, כשבונים תוכנית טיפול לשימור, תהיה כמובן נמוכה יותר מזו שהייתה במהלך הטיפול עצמו. אם המטופל מרח את התכשירים ברמה יומיומית או אחת ליומיים, טיפול משמר יכול להתבצע יום/יומיים בשבוע. הוא יכול להתבצע גם עם ריכוז נמוך יותר של המרכיבים יחסית לזה ששימש אותנו בטיפול. יש להזמין את המטופל לביקורות, במהלך תקופת השימור, ובהמשך אפשר לבצע ביקורת באמצעות תמונות איכותיות שהוא ישלח. תקופת השימור היא דינמית ומשתנה גם היא, בדיוק כמו הטיפול. היא יכולה להתחיל משימוש פעמיים בשבוע בחומר מאזן, ולהמשיך לפעם בשבוע, ואח"כ פעם בשבועיים... עד להפסקת השימוש בחומרים. כל שינוי (הפחתה) בתדירות ימי הטיפול יתבצע רק במידה והעור שמר על איזון ולא יצאו פצעים חדשים בנקודת הביקורת הקודמת. במידה והופיעו פצעים חדשים כמובן שנוסיף ימי טיפול. הטיפול המשמר והביקורות יכולים להיפסק לאחר איזון מלא של העור לאורך עוד כ-3 חודשים (זה משתנה ממקרה למקרה). וכאן, חשוב להבהיר למטופל: אקנה יכול לחזור. לעיתים הוא יהנה מתקופה של חודשים ארוכים או שנים ללא אקנה, ולעיתים האקנה יחזור תוך פרק זמן כלשהו, לא ידוע מראש. גם אם הטיפול היה מצוין והשימור גם כן. המטופל צריך לדעת שעליו לעדכן את הקוסמטיקאית בכל שינוי במצב עורו, מייד כשהוא מתרחש. לא להמתין עד להצטברות פצעים רבים, אלא להגיע עם הופעת הפצע הראשון או הבודדים הראשונים. קל בהרבה לטפל במצבים ההתחלתיים האלה מאשר באקנה קשה, תוצאה של הזנחה ודחייה.


חשוב להדגיש בפני המטופל, שאם בתקופת הטיפול עצמו הוא שמר והקפיד להימנע ממזונות שהחריפו אצלו את האקנה - עליו להשתדל ולשמור גם בתקופה שלאחר מכן. ולא לחזור מיידית לאותם מאכלים גורמי-בעיות.


גם בתום הטיפול בקומדוניקה, ולאחר שהעור נקי מקומדונים, תהיה תקופת שימור. אותו תכשיר מקלף, בו השתמש הלקוח ברמה יומיומית, יהיה נחוץ להמשך טיפול בהתקרנות תקינה של העור - אך הפעם לא חובה להשתמש בו מדי יום. ניתן לרדת לתדירות של פעמיים או פעם בשבוע (תלוי בקומדוניקה שהייתה) לעוד מספר חודשים קטן.


העצות שניתנו לעיל הן נגיעה קטנה בלבד בנושא רחב מאד של ניהול הטיפול באקנה. הן פרי ניסיון של כעשור במגוון גדול של מצבים, ושיפור מתמיד של המסקנות והתובנות בנושא. כל מקרה טיפולי מהווה עבורנו למידה נוספת והתנסות ייחודית. ככל שנהיה קשובות ופתוחות להרחבת הידע הנוכחי שלנו, נצבור עוד ועוד כלים ונדייק יותר את הטיפול, מה שיתורגם לתוצאות מהירות וטובות יותר.

 

 

 

< נושא קודם  לנושא הבא >