הטיפול באזור העיניים

 

 

 

 

הטיפול באזור העיניים

 

 

 

מאת: רונית שגב, Bsc, MA

 

מה המיוחד באזור סביב העיניים?

 

העור שלנו איננו זהה באזורים השונים של הגוף. העור בעקבי כפות הרגליים הוא עבה וקשיח, בעור הקרקפת זרועים זקיקי שיער רבים, ובעור האף והלחיים ישנן בלוטות רבות ופעילות של שומן.


לעור שסביב העיניים יש מאפיינים שמייחדים אותו משאר אזורי הגוף:


-          אין בו למעשה שום בלוטות חלב, מה שהופך אותו למועד ליובש.
-          הוא דק בהרבה,  ורגיש יותר מהעור בשאר הפנים.
-          יש בו רשת צפופה של נימי דם, ושכבת דקה ביותר ומינימאלית של שומן תת עורי.
           נתונים אלה גורמים לאזור העיניים לנטייה מוגברת לנפיחויות.
-          האזור הזה מאופיין בתנועתיות רבה של העיניים, מצמוץ והבעות פנים.

השילוב של כל אלה מביא לכך, שאזור העיניים הוא הראשון בו יופיעו סימני הגיל.

 מדוע העור באזור העיניים מצריך תשומת לב מיוחדת?רובנו היינו רוצים להיראות צעירים מגילנו. אם נסתכל בפניהם של בני 25 ובני 35, נבחין שההבדל העיקרי הוא בד"כ באזור העיניים. אצל בני 35 בד"כ נראה קמטוטים דקים ושקיות מתחת לעיניים, לכמה מהם יהיו אף קמטוטי צחוק בזוויות החיצוניות של העיניים. כשאנו מנסים להעריך את גילו של מישהו, ההופעה של אזור העיניים היא תמיד אחד מהגורמים העיקריים. לכן, אם נרצה להמשיך ולהיראות צעירים לאורך זמן, שיגרת הטיפוח הרגילה איננה מספיקה. נצטרך להתמודד עם נטיית העור באזור העיניים להזדקן מהר יותר משאר אזורי הפנים.


הצעד הראשון לצמצם נזקים

כיוון שהעור באזור העיניים הוא עדין, יש להקפיד ולצמצם את החשיפה למספר גורמים מזיקים:הגנה מקרני UV


העור באזור זה רגיש במיוחד לקרני UV. חיוני להגן הן נגד UVA והן נגד UVB. כדי להגביר את ההגנה באזור כדאי להצטייד במשקפיים המגנות נגד שני אורכי הגל האלה,  ושהן רחבות מספיק להגן על כל האזור שסביב העיניים. בעניין קרינת השמש, יש לזכור: קרינת השמש בחורף איננה פחות מזיקה,למרות שהיא פחות "מורגשת". גם באזורים מוצלים ישנה קרינת שמש, וגם מבעד לעננים. קרני השמש חודרות גם מבעד לחלונות המכונית, וחלונות המשרד. למבלים שעות בנסיעה ובדרכים, יש להביא בחשבון שהחשיפה מבעד לחלונות הרכב היא מסוכנת באותה מידה כמו שהות לאותו פרק זמן מחוץ לרכב. לכן, יש להשתמש במקדמי הגנה לאורך כל השנה, על כל האזורים החשופים. ישנו ציפוי UV לשמשות הרכב, המעניק הגנה נוספת במהלך נסיעות ארוכות.

הימנעו מגירוי העור


גירוי העור ודלקת, שלרוב מתרחשים יחדיו, תורמים מאד להזדקנות העור ע"י יצירת כמויות גדולות של רדיקלים חופשיים וכן ע"י תהליכי הרס נוספים האופייניים למצב הדלקת. העור סביב העיניים מאד מועד לגירוי. חלק ממוצרי הטיפוח עלולים להיות מגרים מדי לעור זה. למשל, קרמים ריחניים – המכילים בושם או תמציות צמחים. קטגוריה אחרת הוא חומרי אנטי-אייג`ינג, כמו למשל רטינואידים (נגזרות של ויטמין A ) הגורמים לעיתים קרובות ליובש בעור וגירוי, בפרט באזור העיניים. למשתמשים במרכיב זה החווים יובש מתמשך וגירוי מסביב לעיניים, בד"כ ייגרם נזק רב מן התועלת. יש לציין, כי ריכוזים נמוכים של כרבע אחוז יכולים לשמש כטיפול לאזור זה באופן בטוח יותר ועם מינימום גירוי. גם  חומצות אלפא הידרוקסיות, בריכוזים המשמשים לחידוש העור, עלולות לגרום לגירוי בעור סביב העיניים, ובמיוחד כאשר משתמשים בריכוזים גבוהים או ב-PH מתחת ל-3.5.

במידה והחלטתן להשתמש במוצר לעיניים המכיל מרכיבים הידועים כגורמי גירוי בעור (לדוגמה: רטינואידים, חומצות אלפא הידרוקסיות, ריכוז גבוה של ויטמין C, פפאין, ברומלין) – כדאי לקחת לתשומת לב את ההנחיות הבאות:
-          יש להתחיל עם הריכוז הנמוך ביותר האפשרי של מרכיבים פעילים. רק אם לא מתפתח שום גירוי לאחר שבועיים, ניתן לשקול להעלות את החוזק אם צריך. יש לזכור, שריכוזים נמוכים יותר של  מרכיבים פעילים הם  פעמים רבות  יעילים באזור העיניים בגלל שהחדירה באזור זה היא טובה יותר מאשר בשאר הפנים.
-          יצרנים רבים משווקים קרמים לעיניים שההבדל היחידי בינם לקרם הלחות הרגיל הינו הגודל הקטן יותר, והמחיר הגבוה יותר. יחד עם זאת, אם אזור העיניים אצלך סובל מיובש בשונה משאר אזורי הפנים, כדאי להשתמש בקרם עשיר יותר (קרם עיניים או קרם לחות עשיר) שאיננו מכיל חומרי בישום או חומרים מגרים אחרים. 
-          אם מתפתח גירוי משמעותי, יש להפסיק את השימוש במוצר. אם מתפתח גירוי קל, כדאי להשתמש בחומר מרגיע, ישנן משחות שונות המכילות מרכיבים המרגיעים את העור.  אם הגירוי ממשיך, יש להפסיק את השימוש במוצר.

 


שימוש ביקורתי באיפור


מוצרי איפור מכילים לעיתים קרובות חומרים המגרים את העור. למען בריאות העור לטווח הארוך, כדאי להמעיט בשימוש באיפור, במיוחד באזור העיניים. סוג האיפור שמתוכנן להחזיק מעמד לזמן ארוך עלול להיות מזיק במיוחד. זאת כיוון שהוא בד"כ  מכיל כימיקלים "קשים" יותר, ובנוסף מצריך שימוש בדטרגנטים או סבונים מגרים לצורך הסרתו המלאה.

 

 


 

 

המנע עד כמה שניתן מלמצמץ


קל יותר להציע מאשר לבצע, אבל....  כיווץ העיניים יוצר קמטי הבעה הידועים כ-crows feet - קמטי המניפה. אנשים רבים ממצמצים מבלי לדעת על כך. שאל אנשים הרואים אותך ביומיום האם אתה נוטה למצמץ. מצמוץ נפוץ בקרב קצרי-ראייה שאינם משתמשים במשקפיים או שהמשקפיים אינם מתאימים. אם אינך רואה ברור, יש סיכוי שאתה נוטה למצמץ. המפתח להימנעות ממצמוץ הוא להיות מודע לכך וכן להתאים משקפיים.


 

נפיחות באזור העיניים
נפיחות באזור העיניים היא ביטוי שכיח של בצקת קלה בפנים. בצקת היא עודף הצטברות נוזלים ברקמה רכה, הנראית כנפיחות.  בצקת מותחת את העור ולבסוף גורמת לקמטים ונפילת העור. העור באזור העיניים הוא מועד במיוחד לבצקת בשל הרשת הצפופה של כלי דם והעדר רקמת שומן תומכת.
חשוב לדעת שבצקת משמעותית (במיוחד אם היא לא מוגבלת רק לפנים) עלולה להיות סימן לבעיה בריאותית, כמו אי ספיקת כליות או שחמת הכבד, ומצריכה בדיקה של רופא. מספר אלרגיות עלולות גם הן ליצור נפיחות בפנים. במידה וישנה נפיחות קבועה כדאי לבדוק רגישות לרכיבים בסביבה, במזון או במוצרי טיפוח העור.
על כל פנים, מצב שכיח יותר הוא נפיחות בבוקר הנעלמת במשך היום, הנגרמת בשל גורמים הקשורים בסגנון החיים יותר מאשר בעיות בריאות.
חשוב לצמצם את הנפיחות בבוקר. לאו דווקא בגלל שהיא מהווה מטרד אסתטי זמני, אלה בגלל התרומה הגדולה שלה לתהליך הזדקנות העור סביב העיניים.  הנה כמה דברים שניתן לעשות:

 

- לישון על הגב. כשאת ישנה עם הפנים למטה או אפילו על הצד, לחץ הדם בכלי הדם בפנים הוא גבוה יותר בשל כוח המשיכה והמגע עם הכרית. שינה על הגב פותרת בעיה זאת.
 

- לא לצרוך נוזלים רבים מדי מאוחר בלילה. במהלך השינה כלי הדם נוטים להירגע. אם בזמן זה הגוף מלא בנוזלים,  הנוזל שינוע מכלי הדם לתוך החלל הבין תאי יהיה רב מכמות הנוזל שמנוקז אל תוכם. התוצאה היא נפיחות. באופן כללי, זה בריא לשתות הרבה מים. אולם, נסה לצרוך את רוב המים בבוקר ואחה"צ, ולשתות פחות בערב.
 

- להגביל את צריכת המלח. מלח, בפרט מלח שולחן, עוזר לשמר מים בגוף ומעודד היווצרות בצקת. קחי בחשבון שגם אם אינך מגזימה בתוספת מלח לאוכל, רוב המאכלים המעובדים מכילים הרבה מלח. דוגמאות: צ`יפס, חטיפים, בשר מעובד וגבינות. הקטנת צריכת המלח יכולה לתרום גם להקטנת יתר לחץ-דם.
 

- אם את צורכת אלכוהול, וסת אתי הצריכה שלו והמנעי מלשתות מאוחר. אלכוהול ומספר תרופות תורמים לנפיחות ע"י עידוד הצטברות נוזלים בחלל החוץ תאי. כמובן שאין לשנות את שיגרת התרופות מבלי להתייעץ עם רופא. אם את חשה שתרופה מסוימת מגבירה נפיחות, שוחחי עם הרופא על האפשרות של תכשיר אחר ללא תופעת לוואי זאת.
-עייפות וחסר שינה עשויים לתרום לנפיחות ובעיות נוספות של אזור העינים.
- גם אם לא הצלחנו למנוע את נפיחות העיניים בבוקר, אפשר להפחית אותה מהר יחסית וכך לצמצם את הנזק שהיא גורמת לעור. המפתח להפחית נפיחות הוא להקטין את זרימת הנוזל אל תוך הרקמות ולהגביר זרימת נוזל מהרקמות אל תוך כלי הדם. כדי להגביר את הזרימה החוצה מן הרקמות אל כלי הדם, היציבה הנדרשת היא אופקית כלומר, עמידה או ישיבה. אפשר לנסות גם את הגישות הבאות: (זכור שהגזמה בלחץ על כלי דם עלולה להזיק. היה זהיר, ואל תיישם מספר פתרונות בו זמנית):
1. חשיפת הפנים לסביבה קרה - בעונת החורף ניתן לשהות 10-15 דקות בחוץ. בקיץ, אפשר לקרר את הפנים עם מי קרח. זהירות, קירור יתר עלול להזיק. קררי את הפנים לסירוגין, החזיקי את האריזה עם הקרח על הפנים, למשך זמן,לא יותר מ30 שניות, והפסיקי. חזרי על הפעולה בשנית במידת הצורך. אין להחזיק את הקרח ישירות כנגד גלגל העין. כל הפעולה לא תארך יותר מ-5 דקות. הפסיקי אם את מרגישה רדימות/חוסר תחושה, כאב או כל תחושה בלתי רגילה.
2. Preperation H – מרחי כמות קטנה מזה על אזורי הנפיחות מתחת לעיניים. במקור פרפריישן H  נמכרת בבתי מרקחת לטיפול בטחורים, אך היא עובדת  גם על נפיחות. תכשיר זה מכיל חומר המצר כלי דם בצורה יעילה – פנילאפרין (Phenylephrine). הצרה מוגזמת של כלי הדם עלולה להיות מלווה בתופעת לוואי-כאבי ראש. אין להשתמש בזה לנפיחות יותר מפעם/פעמיים בשבוע, ויש לשים רק כמויות קטנות.
3. קומפרס של שקיות תה קרות - הנחי את השקית במים חמים, השרי למספר שניות, עטפי אותה בעטיפת פלסטיק והכניסי למקרר לחצי שעה. לאחר מכן הניחי את התיון הקר והלח על עיניים עצומות. השען והרגע לעשר/עשרים דקות. פוליפנולים של תה פועלים כעוצר דימום, המהדק את העור בעוד הקפאין בתה מאפשר ניקוז של הנוזל מהשטח הבין תאי.
4. קרמי עיניים עם קפאין: כמה מקרמי העיניים מכילים קפאין, המפחית נפיחות ע"י סיוע לניקוז נוזלים מהחלל הבין תאי.

 

 


חומרים פעילים ואזור העיניים 

 

מלה אחת על מריחת הקרם: אין צורך להגיע עם הקרם עד לאזור שמתחת לקו הריסים, אלא רחוק יותר - באזור הגבול הגרמי של ארובת העין. התנועות הרבות באזור זה יפזרו כבר את הקרם.

 

רטינואידים

 

רטינואידים הם נגזרות של ויטמין A.  יש להם יכולת לתרום לחידוש העור, החלקת המרקם והגברת ההידרציה במגוון מנגנונים.

לקריאה נוספת על ויטמין A 

השימוש במרכיב זה חייב להיות מבוקר באזור העיניים בשל נטייתו לייבש את העור ולגרום לגירוי.  ישנם מומחים הממליצים לא להשתמש ברטינואידים באזור העיניים. אחרים מציעים שימוש מאד זהיר. במידה ונעשה שימוש ברטינול, כדאי להקפיד להשתמש בריכוזים נמוכים מאלה המשמשים לחידוש עור הפנים. למשל: 1/4 אחוז עד 1/2 אחוז. יש להתחיל את השימוש בהדרגה, למשל יומיים בשבוע, לאחר מכן 3 פעמים בשבוע ואח"כ באופן יומיומי - במידה והאזור איננו מגורה.
 

 


חומצות אלפא הידרוקסיות - AHAAHA , שהנפוצות ביותר בשימוש מביניהן הן החומצה  הגליקולית והחומצה הלקטית, הן בין מרכיבי האנטי אייג` היעילים ביותר. שימוש נכון בהן מפחית נזקי שמש, מחליק את מרקם העור ומשפר מעט קמטוטים וקמטים דקים. מצד שני,  שימוש מוגזם או לא נכון ב- AHA עלול להאיץ הזדקנות העור ע"י יצירת גירוי ודלקת. זה נכון במיוחד לגבי אזור העיניים בגלל רגישותו .
AHA עובדות בשני אופנים: ראשית, הן מנתקות את החיבורים בין תאי העור בשכבה החיצונית ביותר, ובכך מאפשרים קילוף בריא ותקין. תהליך הקילוף מאפשר גם מטבוליזם (חילוף חומרים) תקין ויצירתם של חומרים חשובים בעור, המגנים מפני אובדן מים והמקנים מבנה תקין, מגע רך ומרקם חלק. שנית, הן משפיעות גם על יצירת הקולגן והחומצה היילורונית בעור, ובכך תורמות למיצוק ולרמת לחות תקינה. החומצות גם מסייעות בנטרול רדיקלים חופשיים.
צריך להדגיש, שהגזמה בשימוש ב-AHA ועם PH נמוך מדי עלולה ליצור בעיות. חומציות מוגזמת עוברת מעבר לקילוף עדין ויכולה להזיק לתאי העור ולמטריקס, מה שיגרום לגירוי ודלקת. כדי להימנע מבעיות אלה, ה-AHA בהן נשתמש באזור העיניים צריכות להיות מ-4%-7% עם PH מ-3.5 עד 4.5. אם מתפתח גירוי, אפשר לעבור ל-PH גבוה יותר או ריכוז נמוך יותר של חומצות. משחות מרגיעות עשויות להועיל גם כן.
אם, למרות שימוש זהיר בחומצות ההידרוקסיות, יש עדיין גירוי, יש להפסיק את השימוש בהן  באזור העיניים, ולשקול חלופות אחרות.

למאמר מקצועי על חומצות הידרוקסיות

 

ויטמין Cויטמין C, על נגזרותיו, מעודד יצור קולגן בעור, הוא נוגד חמצון, תורם להידרציה (לחות) וכן נוגד דלקת. תכונות אלה הופכות אותו לסוכן פעיל בטיפול בסימני הגיל של אזור העיניים. יש לקחת בחשבון כי משתמשים מסויימים עלולים לחוות גירוי בשימוש באזור זה באזור העיניים. במידה ומתפתח גירוי, יש להפסיק את השימוש במוצר. ייתכן ותימצא נגזרת אחרת שתגרום, באותו משתמש, פחות גירוי.

למידע נוסף על ויטמין C 

 

פפטידים ביומימטיים

 

פפטידים ביומימטיים הם מקטעים קצרים של חומצות אמינו, המפעילות מגוון תיפקודי עור, הרצויים לנו (בהתאם לסוג הפפטיד). פפטידים כאלה, מקבוצת ה"ממצקים" תורמים ליצור קולגן וחומצה היילורונית. פעילותם אורכת מספר חודשי שימוש רציפים, היא איטית יחסית אך בטיחותית: מרכיב זה איננו מגרה את העור. הוא איננו מגביל בחשיפה לשמש ומתאים למשתמשים בעלי אזור עיניים עדין ביותר.

לכתבה מקצועית על פפטידים ביומימטיים


 

 

עיגולים שחורים מסביב לעיניים


 

מאת: רונית שגב, Bsc,. MA
 

 

עיגולים שחורים יכולים להיגרם ממספר גורמים, וכל אחד מהם מכתיב דרך אחרת של טיפול (אם בכלל). גורמים אלה יכולים להיות: נזק מהשמש, כלי דם שנראים מבעד לעור, גירוי, וגם פיגמנט טבעי כהה שיכול להופיע באזור זה. העיגולים יכולים גם להיגרם מצל טבעי שנופל על האזור, וגורם לו להראות כהה יותר. בנוסף,  אזורים כהים יכולים להיות תוצאה של עור יבש שגורם לאזור להיראות עייף ונפול.


ברוב המקרים הגורם לעיגולים האלה הוא התרבות של כלי דם, ביחד עם הידקקות שכבת השומן התת עורי.
יש הנחה שויטמין K יכול לשפר את התופעה. תיאורטית, גורמים המחזקים כלי דם יכולים להפחית את התופעה של עיגולים כהים מסיבה וסקולרית (כלי-דם). יש מספר תמציות צמחים שהראו שיפור בבעיות כלי דם ע"י חיזוק קירותיהם, והם משמשים בתכשירים לצמצום הנפיחות באזור זה.  אך יעילותם עבור עיגולים כהים לא נחקרה.
לעתים העיגולים השחורים נגרמים פשוט מעייפות וחסר שינה.


במקרים נדירים, העיגולים הכהים הם בשל פיגמנטציה. במקרה הזה אפשר להשתמש בקרמי הבהרה, המכילים מרכיבים מדכאי יצור מלנין (הפיגמנט הכהה) כגון ארבוטין או חומצה קוג`ית. אך לרוב העיגולים הכהים מערבים גם גורמים וסקולריים וגם פיגמנטציה. חומרים  מבהירים יכולים לגרום לגירוי העור וצריך להשתמש בהם רק אם יש אינדיקציה ברורה ולאחר התייעצות עם קוסמטיקאית מוסמכת. היא גם תדע להתאים את חומרי ההבהרה המתאימים ספציפית לעורך.


בהזדמנות זאת אדגיש את הכלל החשוב של: יש להמנע בכל מחיר מלגרות את העור! גירוי העור ומצבי דלקת הם מחוללי אייג`ינג - הזדקנות העור. גירוי ודלקת משחררים רדיקלים חופשיים, שאלה גורמים להזדקנות העור. אזור העיניים הוא רגיש ביותר, עובי העור באזור העפעף התחתון הוא הדק ביותר בגוף. לכן האזור מאד חדיר לחומרים הנמרחים עליו. מריחת קרמים עם חומרים המגרים את העור עלול לגרום לגירוי, ולהאיץ את הזדקנות העור העדין הזה, שממילא מזדקן מהר יותר משאר אזורי הפנים. בנוסף, גירוי עלול לגרום לפיגמנטציה - התכהות של האזור.  כל התחלת טיפול באזור זה בחומרים מגרים - במידה והומלץ לכם ע"י גורם מקצועי - תהיה בהדרגה. למשל: פעמיים בשבוע, למשך מס` שעות בערב. אם הטיפול הזה עבר בשלום - אפשר לעבור לתדירות קצת יותר גבוהה, בהדרגה. וכן הלאה.

אם התפתחה תגובה שנראית כמו גירוי - יובש קיצוני, עקצוץ, אדמומיות - יש להפסיק את הטיפול ולמרוח משחה מרגיעה על האזור .

 

 

   

לנושא הבא >